Aleksandra Gołaszewska (dawniej Bagińska)Jako świeżo upieczony psycholog pracowałam w różnych kontekstach z młodzieżą. Jednak czułam, że brakuje mi jakiegoś elementu w pracy z tymi młodymi ludźmi, abym mogła nawiązać z nimi autentyczny kontakt i mieć poczucie, że to, co robię ma sens. Poszukując rozwiązania, trafiłam w 2001 roku na Porozumienie bez Przemocy (NVC). Przez kilka lat zgłębiałam NVC, żeby było mi łatwiej w pracy, a potem także w życiu prywatnym. Gdy po urlopie macierzyńskim postanowiłam wrócić do pracy z ludźmi, znów na mojej drodze stanęło NVC. Miały miejsce spotkania z kolejnymi trenerami (Anią Mills, Ewą Orłowską, Nadą Ignatović, Marianne Göthlin…) i moje marzenie z dzieciństwa, aby szkoły były miejscami, gdzie dzieci i młodzież mogły być sobą, odżyło.

NVC stało się nie tylko częścią mojego prywatnego życia, ale i pracą, i drogą do realizacji marzeń.

Dziś zajmuję się szukaniem sposobów na to, aby NVC było obecne tam, gdzie pojawiają się dzieci: w szkołach, przedszkolach, domach… Współpracuję z placówkami edukacyjnymi, aby wedle ich potrzeb i możliwości wdrażały Porozumienie w codzienność. Oferuję warsztatycoachingwsparcie w konflikciesuperwizje. Prowadzę warsztaty otwarte lub będące częścią dłuższych programów. Pracuję indywidualnie, wspierając ludzi w sytuacjach trudnych, konfliktowych lub tych, którzy poszukują sposobów na praktykę i integrację NVC. Jestem współwydawcą książek o tematyce związanej z Porozumieniem bez Przemocy. Organizuję warsztaty, zapraszając między innymi zagranicznych trenerów, którzy w swojej pracy łączą NVC także z innymi filozofiami czy metodami.

Jestem gorącą zwolenniczką Kręgów Naprawczych (KN) jako systemowego rozwiązywania konfliktów. Marzę o tym, aby wprowadzać to podejście w sposób systemowy w społecznościach takich, jak: szkoły, firmy, domy starców i różnorakie wspólnoty.

W swojej pracy, poza NVC, inspiruję się też Systemem Wewnętrznej Rodziny (Internal Family Systems) Richarda Schwartz’a, Pracą (The Work) Byron Katie, Kompasem (Compass) Arniny Kashtan.

 

Dane kontaktowe:

Warszawa

tel. 504 254 654
aleksandra.golaszewska18@wp.pl

www.fundacjasr.org, www.nvc.info.pl